
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 36 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 25 µA |
| Output Voltage | 5.8 V |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Output Current | 25 A |
| Quiescent Current | 2.8 mA |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Power | 2 W |
| Min Output Voltage | 700 mV |
| Max Output Voltage | 5.8 V |
| Duty Cycle | 87.5 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 1619
Distributors
pcbx
Unit Price$5.57142
Ext.Price$5.57142
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.57142 | $5.57142 |
| 10 | $4.31406 | $43.14060 |
| 25 | $3.99944 | $99.98600 |
| 50 | $3.82264 | $191.13200 |
| 100 | $3.65368 | $365.36800 |
| 300 | $3.51914 | $1055.74200 |
| 500 | $3.38953 | $1694.76500 |
| 1000 | $3.30777 | $3307.77000 |
